Ewidęcja Ludności
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn.zm. ).
10 zł. za wydanie decyzji administracyjnej.
ok. 2 miesięcy
Sposób załatwienia
- postępowanie o wymeldowanie a drodze administracyjnej prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego ( Dz.U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.),
- termin obligatoryjny do załatwienia sprawy – ok. 2 m-cy,
- w wyniku przeprowadzonego postępowania organ wydaje decyzję administracyjną, która w zależności od ustalonych okoliczności sprawy przybiera postać:
a/ decyzji administracyjnej o wymeldowaniu,
b/ decyzji administracyjnej o braku podstaw do wymeldowania,
c/ decyzji administracyjnej o umorzeniu postępowania,
d/ wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania ( w sytuacji , gdy rozstrzygnięcie sprawy jest uzależnione od wcześniejszego wyjaśnienia istotnej okoliczności przez sąd lub inny organ ).
Sekretariat Urzędu Gminy w Świątkach.
W toku postępowania wymagane dokumenty można składać bezpośrednio prowadzącemu postępowanie – pokój nr 3.
Od decyzji wydanej przez organ I instancji przysługuje pisemne odwołanie do organu II instancji ( Wojewoda Warmińsko – Mazurski ) w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W toku prowadzonego postępowania organ administracji kompletuje materiał dowodowy w postaci oględzin lokalu, zeznań świadków, wyjaśnień stron postępowania w celu ustalenia stanu faktycznego będącego podstawa do wydania decyzji w sprawie.
W przypadku braku możliwości ustalenia miejsca pobytu osoby, w stosunku do której prowadzone jest postępowanie o wymeldowanie, realizowana jest procedura ustanowienia przez Sąd Rejonowy w Olsztynie - Wydział Rodzinny i Nieletnich kuratora dla nieobecnego, wskazanego przez stronę, celem reprezentowania w postępowaniu.
Z podaniem o wymeldowanie występuje osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu ( właściciel, najemca, wynajmujący) z którego ma nastąpić wymeldowanie.
Postępowanie o wymeldowanie może być prowadzone przez organ gminy również z urzędu.
1. Podanie o wymeldowanie skierowane do Wójta Gminy z opisem okoliczności opuszczenia lokalu przez osobę.,(wymagany)
2. Kserokopia lub odpis dokumentu stwierdzającego tytuł prawny do lokalu (budynku) - umowa najmu, akt notarialny, wypis z księgi wieczystej.,(wymagany)
3. Dowody, dokumenty potwierdzające opuszczenie lokalu przez osobe ( np. protokól wykonania eksmisji przez Komornika Sądowego).,(wymagany,do wglądu)